Özel İş Yazılımları

Biteg Yazılım deneyimli kadrosu ile üretim yapan işletmelerimize üretim, lojistik, kalite gibi alanlarda ihtiyaç duydukları özel yazılım hizmetlerini vermektedir. Aşağıda bu konuda yapılmış örnek yazılımlarımızı bulabilirsiniz:

Sıralı Üretim Uygulaması

Tam zamanlı üretim metodolojisinin otomotiv ana sanayi ve tedarikçileri arasında üretim sırasına uyularak uygulanmasını sağlayan yazılım ve otomasyon çözümüdür. Tofaş Türk Otomobil A.Ş. gövde parçaları için uygulanan bu sistemde otomobil üretim sırası internet üzerinden sisteme yüklenir. Tedarikçi firmada üretim yapan robotlara konulan panel PC’ye sıralanmış üretim emri gelir ve fikstürler bu sıraya göre hareket eder. Kasa dolumunda üretilen ürünü ve sırasını gösteren kasa etiketi otomatik olarak alınır. Tofaş üretim hattında sadece tek kasa kullanılarak montaj operatörü araç sırasına göre sıralanmış kasadan tüketimi yapar.

Bloke Uygulaması

İleri seviye bir bloke yazılımıdır. Bu uygulama  Rusya ve Tayvan fabrikaları ile birlikte 12 Arçelik üretim işletmesinde çalışmaktadır. SAP sistemi ile entegre çalışan bu uygulama ile çıkan ürünler için otomatik bloke, seri bazlı bloke işlemleri, tamir işlemlerinin koordinasyonu yapılabilmektedir. Tamir işlemleri için verilen termin planlama tarafından görülmekte, seri bazlı olarak yapılan işlemler takip edilebilmektedir.

Poke Yoke Uygulamaları

Kritik hataların önlenmesine ilişkin çeşitli Poka-Yoke uygulamaları geliştirmek mümkündür. Barkodu okutulduğunda sadece belirli ürüne ait malzeme çekmecesinin açılması, doğru ve yanlış parça için uyarı verilmesi, ürün barkodu doğrulaması vs. gibi uygulamalar üretim ve ürün çeşidine uygun olarak geliştirilebilmektedir.